Scottish Open Championships 2018 Saturday 20 January 2018 Emirates Arena, Glasgow

Categories

Results

JW-44 (2)
1.Caitlin HENDERSONYamarashi JC
2.Amy MCMULLANDestination Judo @ Livingston
JW-48 (7)
1.Sian BOBROWSKA (1)Hardy Spicer
2.Amy PLATTEN (3)Redbridge JC
3.Rachel TOWLE (5)Clyde JC
3.Hannah NIVENRush Judo
JW-52 (11)
1.Molly HARVEY (1)Camberley
2.Yasmin JAVADIAN (1)Coventry JC
3.Caitlin BARBER (5)Gateshead
3.Kirsty MARSHDestination Judo @ Dunfermline
5.Elizabeth CHEMINAIS (5)Waterloo JC
5.Fiona TODMAN (4)Destination Judo @ Dunfermline
7.Dani WILLIAMS (10)Sanshirokwai
7.Hannah WOOD (5)Sportif
JW-57 (9)
1.Josie STEELE (3)Highland Budokan
2.Leah GROSVENOR (5)Samurai JC
3.Emily NIVENRush Judo
3.Darcie HANCOCKS (2)Hardy Spicer
5.Emma FORREST (13)Destination Judo @ Dunfermline
5.Kiera BATEMAN (4)Pinewood JC
7.Rae ANDERSON (10)Judo Club Esprit
7.Olivia REID (5)Garioch JC
JW-63 (11)
1.Annie BOBY (3)Judo Club Osaka
2.Lucy DAY (1)Redbridge JC
3.Olivia SPELLMAN (2)Pinewood JC
3.Acelya TOPRAKMetro JC
5.Mollie GAME (5)Judo Club Osaka
5.Sarah GRUHLKEPotsdam
7.Emma CARROLLSportif Airdrie
7.Rebecca GRAYDestination Judo @ Glenrothes
JW-70 (9)
1.Kelly PETERSEN POLLARD (1)Hardy Spicer
2.Chloe NUNN (2)Bishops Stortford
3.Sophie ROOTS (6)
3.Henrike MUHLPotsdam
5.Caitlin HEAD (7)Bishops Stortford
5.Holly BENTHAM (3)East Yorkshire JA
7.Gabriela KULIGA (10)Huddersfield
7.Tomi IMRIE (5)Jidel Judo 93
JW-78 (5)
1.Shelley LUDFORD (1)Judo Club Osaka
2.Elin LLOYD (4)Wolverhampton JC
3.Imogan RANNER (6)Melborne JC
3.Jade WARR (3)Witley JC
5.Sophie CLARKE (9)Camberley
JW+78 (3)
1.Christi-Rose PRETORIUS (2)Zodiac / Budokwai
2.Georgia GREENIDGE (3)Enfield JC
3.Amy ORAM (1)Yates Star
JM-55 (7)
1.Artur PATEMIANPro Judo - Palace
2.Adam BELGROUNEPro Judo - Palace
3.James RESEIGH (4)Vale JC
3.James GRAYDestination Judo @ Glenrothes
JM-60 (17)
1.Dylan MUNRO (2)Edinburgh Judo
2.Scott THOMSON (5)Danderhall JC
3.Jack PURLLANT (3)Black Dog
3.Henry WAKES (1)
5.Oliver PARKHibari-Kan JC
5.Scott PEARCE (9)Dragons JA
7.Ryan BURT (8)Ealing JC
7.Daniel RABBITTDragons JA
JM-66 (18)
1.Michael FRYER (2)Rush Judo
2.Joe LYNCH (3)Danderhall JC
3.Connor WILSONClyde JC
3.Samuel PERRY (4)2 A's
5.Fritz SCHONEBURGHPotsdam
5.Joshua BELL (6)Bishops Stortford
7.Brandon SPENCE (7)Gateshead
7.Oliver SHORTEdinburgh Judo
JM-73 (11)
1.Lachlan MOORHEAD (2)Sheffield JC
2.Oliver NASH (1)Team Bath/Tonbridge
3.Thomas NASH (9)Team Bath/Tonbridge
3.Archie PLATT (5)Judo Club Osaka
5.Tristan GAGNEUXJC Sanghin
5.Lewis MARK (5)Garioch JC
7.Henry CLARKSportif
7.Liam DOODYThornaby
JM-81 (13)
1.Aaron MILLER (3)Hibari-Kan JC
2.Harry MUSTARD (5)Sportif
3.Daniel FOX (8)Stroud
3.Connor LEONARD (4)
5.Axel OSCARSSONLugi JC
5.Cameron REID-THOMASSportif
7.Jacob POPPLEWELL (17)Metro JC
7.Harry STONE (6)Team Bath
JM-90 (6)
1.Harry LOVELL-HEWITT (1)Stroud
2.Lewis WIDDICOMBE (5)South Brent
3.Toby BEAMISS (8)Camberley
3.Oliver BARRATT
JM-100 (4)
1.Yvo WITASSEKPotsdam
2.Ole BUTHPotsdam
3.Jay PROCTOR (1)Yamarashi JC
3.Matthew BOYCE (2)Melborne JC
MW1-63 (5)
1.Amy ATKINS
2.Fiona CHANCamberley
3.Kirstin GRAYDestination Judo @ Glenrothes
3.Michelle BIRKETTGrimsby JC
5.Ashley PRICERoyal Air Force
MW1+78 (4)
1.Lyndsay DELANEYArmy
2.Katrina GEARYShishi Kai Judo
3.Danielle KELLYAzami Falkirk
3.Pamela LEISHMANRandori Judo
MM1-66 (6)
1.Benjamin FORDTayside
2.Xavier VALL-LLAURAIppon Catalonia
3.Robert ALLOWAYSamurai JC
3.Benjamin FORDTayside
MM1-81 (4)
1.Anthony DANGREJC Sanghin
2.Iain FEENANCarnegie
3.Kenneth KIRKWOODCluarankwai
3.Khissain PIROVUnited Judo
MM1-90 (6)
1.Michail TIMTJENKOSweden
2.Fred HARRISRoyal Air Force
3.Silviu NASTASAEaling JC
3.Edgars PLIKGALVISCluarankwai
MM1-100 (2)
1.David STRACHANBooglestone
2.James FORRESTWhitburn JC
MM2-73 (6)
1.Giovanny ANTALIKAEaling JC
2.Alan MACAULAYForfar JC (Tayside)
3.Mark MALONEHibari-Kan JC
3.Christopher CARRMedway Park
MM2-81 (3)
1.Anthony DANGREJC Sanghin
2.Robert SABELLARoyal Air Force
3.Mark WILSONEdinburgh Judo
MM2-90 (7)
1.Mehran HAFEZIErdington JC
2.Johannes ALDERDumfries JA
3.David PEDENClyde JC
3.Dejan COLIC
MM2+100 (6)
1.Attila KEKETEAzami Falkirk
2.David STRACHANBooglestone
3.Francois LATARJC Sanghin
3.Matt HORNERBradford JC
MM3-66 (6)
1.Darren GRIFFITHSGoole
2.Mark TAYLORRandori Judo
3.Paul MCWATTClyde JC
3.Derek MCFERRANHibari-Kan JC
MM3-73 (9)
1.David HENDERSONClumbus Park
2.Robert LONGMUIRCluarankwai
3.Michael PEARCESONGoole
3.Kieron COCKSGrimsby JC
5.Colin GOUTCHERGlasgow University
5.Martin WILSONGrimsby JC
7.David CLEARYKenka JC
7.William BURTTayside Dundee JC
MM3-81 (5)
1.Brian BROWNOkano Kwai JC
2.Sean EVANSTayside
3.John DUNCANClyde JC
3.Peter HOUSTONMXP JC
5.Jorge JOFRESwedish Master Team
MM3-90 (7)
1.Karl BAKERLugi JC
2.Anders KARLSSONSweden
3.Martin HOWIEAberdeen
3.Paul LAVERTYShettleston JC
MM3-100 (3)
1.Barry WILSONTitian
2.Colin MACDONALDTayside
3.Bill MCNEILEast Kilbride JC
SW-48 (7)
1.Sian BOBROWSKA (4)Hardy Spicer
2.Rachel TOWLE (13)Clyde JC
3.Imogen WALLSSportif
3.Amy PLATTEN (11)Redbridge JC
SW-52 (11)
1.Molly HARVEY (6)Camberley
2.Abbi BLACKIE (5)Sportif
3.Julia SCARDONE (3)Camberley
3.Lanina SOLLEY (4)Camberley
5.Molly STOREY (13)Hardy Spicer
5.Caitlin BARBERGateshead
7.Hannah WOODSportif
7.Elizabeth CHEMINAIS (11)Waterloo JC
SW-57 (12)
1.Josie STEELE (13)Highland Budokan
2.Kiera BATEMAN (6)Pinewood JC
3.Olivia REID (21)Garioch JC
3.Natasha FRASER (12)Gateshead
5.Chloe ROBYNS-LANDRICOMBE (6)Team Bath
5.Alexiane HUBERTJC Sanghin
7.Cynthia RAHMING
7.Darcie HANCOCKS (5)Hardy Spicer
SW-63 (11)
1.Prisca AWITI-ALCARAZ (12)Enfield JC
2.Lucy DAY (6)Redbridge JC
3.Olivia SPELLMAN (4)Pinewood JC
3.Acelya TOPRAK (8)Metro JC
5.Sarah GRUHLKEPotsdam
5.Annie BOBY (13)Judo Club Osaka
7.Caroline BRAYSONGlasgow University
7.Claire RIMICANSMittuno Machino
SW-70 (10)
1.Kelly PETERSEN POLLARD (7)Hardy Spicer
2.Chloe NUNN (4)Bishops Stortford
3.Sophie ROOTS (13)
3.Elena BOBEaling JC
5.Gabriela KULIGA (26)Huddersfield
5.Hazel TAYLOR (10)Shishi Kai Judo
7.Tomi IMRIE (26)Jidel Judo 93
7.Holly BENTHAM (15)East Yorkshire JA
SW-78 (5)
1.Shelley LUDFORD (12)Judo Club Osaka
2.Imogan RANNER (14)Melborne JC
3.Elin LLOYD (20)Wolverhampton JC
3.Lyndsay DELANEYArmy
5.Sophie CLARKE (17)Camberley
SW+78 (3)
1.Christi-Rose PRETORIUS (1)Zodiac / Budokwai
2.Kate SAUNDERSPro Judo - Palace
3.Amy ORAM (7)Yates Star
SM-60 (18)
1.David FERGUSON (3)Pro Judo - Palace
2.Aaron HALES (2)Grimsby JC
3.Henry WAKES (8)
3.Scott THOMSON (12)Danderhall JC
5.Daniel RABBITT (19)Dragons JA
5.Finlay ALLANSportif
7.Jack PURLLANT (14)Black Dog
7.Ryan THOMSONSportif
SM-66 (22)
1.Lasha LEKISHVILI (4)Camberley
2.Sean MARTELL (1)Camberley
3.Alexander SHORT (16)Edinburgh Judo
3.Mike DEMIDDELEJC Sanghin
5.Alec RANFORD (19)Solihull
5.Joe LYNCHDanderhall JC
7.Isaac GAGIN (2)Sakura, Kuopio
7.Hugo VAUTHIERJC Sanghin
SM-73 (15)
1.Jack SMITH (6)Edinburgh Judo
2.Daniel PACITTI (3)Jidel Judo 93
3.Jannik Matz WENZEL
3.Aiden MOFFAT (4)Tayside
5.Liam DOODY (33)Thornaby
5.Archie PLATTJudo Club Osaka
7.George CALEAPUltimate Judo Aberdeen
7.Thomas NASHTeam Bath/Tonbridge
SM-81 (21)
1.Spence LAMBERT (15)Huddersfield
2.Jamie BLACK (13)Clyde JC
3.Tommy MERCER (5)Camberley
3.JaeHong PARK
5.Danny WILLIAMS (10)Camberley
5.Iain FEENANCarnegie
7.Eoin FLEMINGEdinburgh Judo
7.Louis PLEVIN (30)Guernsey
SM-90 (12)
1.Harry LOVELL-HEWITT (17)Stroud
2.Adam HOSHAL (9)Ernest Bevin
3.Egill BLONDAL
3.James REID (19)Simply Judo
5.Toby BEAMISS (13)Camberley
5.Filip JANAKGlasgow University
7.Silviu NASTASA (20)Ealing JC
7.Kevin NESTORNorrköpings Judoklubb
SM-100 (8)
1.Cailin CALDER (6)Judo Club Esprit
2.Reece CALDEREdinburgh Judo
3.Ole BUTHPotsdam
3.Jay PROCTOR (21)Yamarashi JC
5.Alex REESCCMA Judo
5.Christopher SKELLEY (10)Haltemprice
7.Matthew BOYCE (16)Melborne JC
7.Neil SIMPSON (7)Camberley
SM+100 (2)
1.Andrew MELBOURNECamberley
2.Francois LATOURJC Sanghin